Nijerya

Nijerya  Standartlar Kurumu (SON) tarafından yürürlüğe konan ve denetlenen Uygunluk Değerlendirme Programı (SONCAP) gereklilikleri uyarınca  kapsam dahilindeki ithal edilecek ürünlerin ihracatçı  olan ülkede ürün uygunluk değerlendirmesinden geçmiş olması gerekmektedir. Nijerya sevkiyatlarında iki adet belge alınması gereklidir. Aşağıda gönderim adedine göre alternatifini göreceğiniz Ürün Belgelendirmesi (Product Certificate)  ve her sevkiyatınız için alınması gereken Uygunluk Belgelendirmesi (Soncap Certificate)

 

  • Route A : Tescilli olmayan ürünler için uygunluk değerlendirilmesini içerir. Her bir sevkiyat için, ilgili standartlar gereğince gözetim, numune alımı, test ve ayrıca risk değerlendirmesine göre FCL “tam konteyner yükü” doldurma gözetimi ve mührü gerekir.

Ürün belgelendirmesi, sistematik gözetim ve ürün numune alımının tamamlanmasının ardından her bir sevkiyat için geçerlidir.

  • Route B : Tescilli ürünler için tescil ve uygunluk değerlendirilmesini içerir. İlgili standartlar gereğince gözetim, numune alımı, test ve ayrıca risk değerlendirmesine göre FCL “tam konteyner yükü” doldurma gözetimi ve mührü gerekir.

Yılda birden fazla yapılan sevkiyatlarda tercih edilebilir. Ürün belgelendirilmesi bir yıl için geçerlidir.

Tedarikçinin doğrulanması veya ilgili durumda imalatçı tesisin tetkikten başarıyla geçmesinin ardından verilir.

Uygunluk Belgelendirmesi (Soncap Certificate) ise her sevkiyat için gereklidir.

 

Detaylı bilgi için lütfen bize ulaşınız.

Nijerya Federal Cumhuriyeti, kısaca Nijerya, Batı Afrika’da, Gine Körfezi kıyısında, Benin ile Kamerun arasında yer alan bir ülkedir. Başkenti Abuja, en büyük şehri Lagos’tur.
Başkent: Abuja
Telefon kodu: +234
Para birimi: Nijerya nairası
Nüfus: 182,2 milyon (2015) Dünya Bankası
Kıta: Afrika
Başkan: Muhammadu Buhari
Resmi dili: English